CERTIFICIRAMO ČEBELARSKE TURIZME ZA VSO EVROPO!

 

KATEGORIZACIJA APITURIZMOV 1-3 ČEBELICE IN  »TOP BEE«

 

Slovenija je prva in trenutno edina država, ki IZVAJA certificiranje ponudnikov apiturizma.

Certifikati odličnosti zagotavljajo nadzor nad ponudbo in kakovostjo storitev ter spodbujajo konkurenčnost. Prva presoja je potekala v letu 2011, prvi cerifikati so bili podeljeni 2013.

 

Certificiranje je nadvse pomemben element razvoja čebelarske turistične ponudbe, saj vpliva tako na povečanje kakovosti kot tudi na večjo konkurenčnost. Apiturizem daje priložnosti za nadgradnjo že obstoječih čebelarstev, mladim in vsem, ki jih navdušujejo čebele pa priložnost za začetek samostojne poti ali dodaten zaslužek.

Temelj uspešnega razvoja apiturizma je povezovanje čebelarstev, ponudnikov turističnih proizvodov, turističnih društev, lokalnih skupnosti in države ter partnerski nastop pri oblikovanju ponudbe, njenem umeščanju in trženju.

Apiturizem v Sloveniji podpirajo tudi Ministrstvo za okolje in prostor, Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, Direktorat za turizem in internacionalizacijo, STO, Sektor za turizem in Ministrstvo za zunanje zadeve.

  1. POSTAVITEV KRITERIJEV – TOČKOVANJE

Od kandidatov za kategorizacijo 1-3 čebelice in Top Bee  se  pričakuje samoiniciativnost in inovativnost.

Ob certificiranju presojamo specializiranost in usmerjenost dejavnosti različnih ponudnikov, npr. kmetij, muzejev, prodajaln, in izpolnjevanje meril za pridobitev certifikata dobrega ali odličnega ponudnika apiturizma.

Ena, dve ali tri čebelice označujejo zadovoljevanje osnovnih pogojev, urejenosti objektov ponudnika in okolice, ekološko ali biodinamično čebelarjenje, sposobnost privlačne predstavitve dejavnosti in produktov, inovativnost embalaže, sposobnost ustvariti Api doživetje, elementi presenečenja…

Tu je vključena tudi  ponudba ustvarjalnih delavnic: peka medenjakov, izdelava svečk, poslikava panjskih končnic, kulinarične delavnice, strokovna predavanja in izobraževanja, zaščitne obleke za obiskovalce, prva pomoč, animacijski program, glasba, multivizija, fotogalerija, masaža, komora, kjer se lahko vonja aromo čebeljih pridelkov …, kozmetika, darilni program, muzej, vodenje, nasad medovitih rastlin, zelišč, učna čebelarska pot, inovativnost produktov… in ostala ponudba.

Kriteriji za pridobitev  Top Bee kategorije  predstavljajo nadgradnjo apiturizma. To kategorijo se pridobi izključno po  opravljenem izobraževanju za pridobitev dodatnih znanj, predstavitvi unikatne ponudbe in njene aplikacije v dejansko ponudbo in posledično s pridobljenimi dodatnimi točkami na ocenjevalnem listu certificiranja apiturizma.

Kandidat za pridobitev certifikata Top Bee lahko pristopi k direktnemu ocenjevanju za to kategorijo takoj, ko komisija preveri njegov apiturizem in mu podeli 3 čebelice in ko opravi

zahtevana izobraževanja za pridobitev dodatnih znanj (navedena v nadaljevanju), zadovolji zahtevam iz točk 3 in 4 ter svoj apiturizem praktično opremi skladno z minimalnimi zahtevami za sprejem gostov z oviranostmi (znanje pridobi v okviru izobraževanja, kot dokazilo zadostuje foto material).

  1. IZOBRAŽEVANJE ZA PRIDOBITEV DODATNIH ZNANJ

 

Kot je zgoraj navedeno predstavljajo dodatna znanja pogoj za pridobitev kategorije »Top Bee«. Dodatna znanja pridobijo apiturizmi v izobraževanju, ki vključuje več modulov.

Če apiturizem ni opravil izobraževanja lahko doseže največ 3 čebelice.

Seveda se lahko na lastno željo udeležijo izobraževanja tudi apiturizmi, ki ne kandidirajo za »Top Bee« kategorijo.

 

Izobraževanje vključuje naslednje module:

Modul I. : Nastop čebelarja pred skupino

Čebelar mora za doseganje doživetja svojega apiturizma dobro poznati pravila obnašanja in nastopanja. V pomoč mu bodo naslednje vsebine:

  • Poznavanja nastopanja in govorice telesa
  • Zunanja urejenost osebnosti čebelarja –  na primeru obleka naredi človeka
  • Vključevanje obiskovalcev – dinamika skupine
  • Poznavanje domače okolice izven območja lastnega apiturizma (čebelar je tudi promotor kraja, kjer živi in deluje)

  

Modul II. : Dostopnost ali apiturizem za vse (Accessible Api-tourism)

Apiturizme kot enakopravni deležniki v turizmu obiskujejo tudi osebe, ki imajo takšne ali drugačne oviranosti (gibalno in senzorno ovirani, osebe s težavami v duševnem zdravju, osebe z motnjami  v duševnem razvoju…).

Vsebine, ki čebelarju ponudijo dovolj informacij za samozavestno nastop pred osebami z oviranostmi :

  • Kdo so osebe z oviranostmi
  • Veščine pravilnega pristopa in podajanje vsebin osebam z oviranostmi
  • Kako prilagoditi svoj apiturizem za dobro počutje gostov z oviranostmi

 

Modul III. : Medoviti vrt

Apiturizem  mora imeti urejen medoviti vrt. Ker znanja o veščinah urejanja vrta in o primernih rastlinah ni nikoli dovolj, so vključene naslednje vsebine:

  • kako urediti medoviti vrt za namen popolnega doživetja gosta, ki obišče apiturizem;
  • pomembne rastline, ki ne smejo manjkati na medovitem vrtu in njih značilnosti;
  • urbani medoviti vrt

 

Modul IV. : Umetnost in čebele

Apiturizem vključuje  tudi določene oblike umetnosti. Za nadgradnjo znanja so dodane vsebine:

  • Čebele v slikarstvu, kiparstvu, arhitekturi
  • Panjske končnice kot element kulturne dediščine
  • Uporabna umetnost in apiturizmi

 

 Modul V. :  Ekološko čebelarjenje in apiterapija (Organic beekeeping and apitherapy)

Apiterapije si ne moremo predstavljati brez tesne povezave z ekološkim čebelarjenjem. Čebelji pridelki, ki vsebujejo sintetične akaricide in ki jih je čebelar uporabljal pri zdravljenju varoze ali kašnih drugih čebeljih bolezni, nikakor niso primerni za zdravljenje ljudi.

Poudarki:

  • Kateri so osnovni pogoji, ki jih mora izpolnjevati čebelar, če želi čebelariti na ekološki način
  • Kako in kateri med uporabljati pri zdravljenju ran
  • Nevarnosti pri neustreznem izvajanju masaže z medom
  • Kdo lahko uporablja čebelji strup pri zdravljenju revmatoidnih obolenj
  • Kako preprečiti alergijo na cvetni prah, če želimo z njim pomagati ljudem pri različnih zdravstvenih težavah
  • Predstaviti udeležencem predavanja pomen Hipokratovega navodila: »Naj bo tvoja hrana zdravilo in zdravilo tvoja hrana«.

Opomba: Moduli se prilagodijo glede na državo oz. okolje.

 

  1. POZNAVANJE SVETOVNIH JEZIKOV

Za pridobitev kategorije »Top Bee« morajo prezentatorji na apiturizmu v zadovoljivi meri  obvladati  vsaj en svetovni jezik (angleščina, nemščina, francoščina, italijanščina, španščina, portugalščina…).

Zadostuje spričevalo srednje šole ali gimnazije, iz katerega lahko razberemo zaključeno štiriletno jezikovno izobraževanje oz. potrdilo o opravljenem izobraževanju v jezikovni šoli ipd (ki dokazuje, da prezentator izkazuje znanje jezika na ravni štiriletnega srednješolskega izobraževanja).

Če apiturizem ne izkaže zadovoljive stopnje poznavanja tujega jezika, kategorije »Top Bee« ne more pridobiti in se uvrsti v kategorijo 1-3 čebelic.

Native speakerji so izvzeti (ne potrebujejo dokazil o opravljenem izobraževanju na ravni štiriletne srednje šole ipd).

Prisotnost  čebelarsko-turističnega vodnika, ki bi poskrbel za prevajanje za dosego kategorije »Top Bee« ne zadostuje.

Hrvaški, makedonski, srbski jezik etc so tuji in ne svetovni  jeziki. Poznavanje teh jezikov  ne zadostuje za pridobitev kategorije »Top Bee«, zadostuje pa za pridobitev kategorije 1-3 čebelic.

 

  1. KATEGORIJA »TOP BEE« – OBVEZNOST UNIKATNE PONUDBE

 

Za doseganje kategorije »Top Bee« mora apiturizem predstaviti lastno unikatno (inovativno) ponudbo in jo redno vključevati v svojo praktično ponudbo.

Ta ponudba lahko obsega kategorijo spominkov,  namestitev, ponudbe prilagojene za osebe s posebnimi potrebami, za otroke, muzejske zbirke, čebelje poti, unikatne predstavitve apiturizma gostom,  organizacijo dogodkov, delavnic  etc.

Izbira je prepuščena posameznemu apiturizmu. Pogoj je le, da je ta dodatni produkt dovolj unikaten.

 

  1. KOMISIJA, KI ODLOČA O PRIDOBITVI KATEGORIJE

Komisijo v sestavi 3-4 ocenjevalcev,  ki  preverja apiturizme  sestavljajo člani iz  Sekcije za apiturizem pri ČZS in drugi strokovnjaki iz vrste ČZS oz. zunanji sodelavci ter  aktivni čebelarsko-turistični vodnik, član KPTVS (imeti mora širši uvid v apiturizem).

Čebelarska zveza Slovenije bo od jeseni leta 2024 začela s certificiranjem čebelarskih turizmov za ves svet. ČZS je že naslovila pobudo na Apimondijo, da tudi Apimondija za le to pooblasti Slovenijo.

Vse dodatne informacije tudi glede stroškov izobraževanj in certificiranj so na voljo: barbara.dimc@czs.si, 0038617296102

 

 

Top